СОБЫТИЯ & ФАКТЫ

Через реформу адмінтерустрою зміниться структура Нацполіції на Херсонщині

 
На Херсонщині не вистачає патрульних поліцейських — не приваблює навіть зарплата від 11 тисяч

 
Херсонскую ТЭЦ подозревают в «распиливании» более 7 миллионов гривен

 
Херсонські підприємства накопичили 40 мільйонів боргу із зарплати

Станом на 1 грудня заборгованість із зарплати у Херсонській області становила 40 мільйонів гривень

 
Заборгованість мешканців Херсонської області за комунальні послуги перевищила мільярд гривень

 
Учacтoк тpaccы Xepcoн - Никoлaeв cтaнeт плaтным

 
Нa Xepcoнщинe будут cтpoить нoвый куpopт
 
У Києві з'явиться кладовище для домашніх тварин

 
Что будет, если изобразить плач рядом с лошадью. Девушка проверила и показала: кони умнее, чем мы думаем

 
Ушёл из жизни легендарный партизан-подрывник Владимир Казначеев

 
ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ - ЗАХИСТ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ
01.07.2011 08:37

Одне з головних завдань АППУ - захист платників податків. З якими проблемами найчастіше звертаються до Вас платники з початку дії в Україні Податкового кодексу?

Коло питань дуже широке. Найчастіше звертаються зі скаргами на дії або бездіяльність контролюючих органів - просять поради при оскарженні результатів перевірок. У таких випадках ми виступаємо у ролі посередників: наші фахівці допомагають складати заперечення до Актів перевірки, скарги на Податкові повідомлення - рішення, беруть участь у засіданнях узгоджувальних комісій. Також багато звернень з проханням дати роз'яснення тих чи інших норм нового Податкового кодексу. Сьогодні склалась серйозна ситуація, яка пов'язана із тим, що згідно з нормами ПК податкові органи не можуть надавати узагальнюючі податкові роз'яснення норм Податкового кодексу, а лише індивідуальні консультації. Податкові органи «завалені» запитами платників податків.

Оскільки Асоціація платників податків підписала Меморандум податкових відносин з ДПС та План спільних дій, наші фахівці можуть безпосередньо спілкуватись із посадовими особами. Ми можемо оперативніше отримувати офіційну позицію податкових органів.

Крім того, ми спільно з податківцями готуємо практичні поради щодо застосування норм Податкового кодексу України. Адже ми бачимо проблемузточки зору платника податків.

Чи легко знайти порозуміння з податківцями? Яких заходів вживаєте для зближення позицій податківців та платників податків?

Не завжди, якщо розглядати проблему з точки зору платника податків. Тому в цій ситуації найважливіше - зберегти баланс інтересів держави і платників податків.

Що стосується Асоціації платників податків, то ми вибудовуємо наші відносини з ДПС України на основі принципу ефективної взаємодії влади та громадськості. Тому спільно працюємо над удосконаленням податкового законодавства, представ¬ники Асоціації долучаються до підготовки ДПС України проектів нормативно-правових актів  з  питань оподаткування. Але і між нами також іноді бувають суперечки.

Порозуміння приходить під час спільної роботи у робочих групах по підготовці нормативних документів, роз'ясненні чинних норм законодавства, проведенні спільних навчальних семінарів.

Зараз, наприклад, фахівці АППУ спільно з робочою групою ДПС працюють над удосконаленням форм податкової звітності.

Які зміни до Податкового кодексу на часі? Які маєте пропозиції та чи дослухаються до Вас урядовці?

Щоб зняти соціальне напруження, необхідно врегулювати порядок застосування спрощеної системи оподаткування. З цього питання ми співпрацювали з робочою групою Мінфіну.

Доопрацювання вимагають деякі питання адміністрування податків, зокрема, застосування штрафних санкцій, порядок оскарження рішень контролюючих органів.

Нами також були внесені пропозиції до законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України»:

- спрощення порядку надання контролюючими органами податкових роз'яснень;

- зближення положень бухгалтерського та податкового обліку при визначенні податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств,

- упорядкування реєстрації податкових накладних з ПДВ у Єдиному реєстрі податкових накладних,

- врегулювання сплати екологічного податку при продажу нафтопродуктів. Ці пропозиції були враховані при підготовці законопроекту до другого читання.

Як оцінюєте рівень податкової культури в Україні? Що потрібно зробити, щоб підвищити його?

Оцінюючи рівень податкової культури, варто подумати, а що це таке. На мою думку, все просто. Це прояв поваги до країни, у якій живеш, де навчаються чи працюють твої діти, зростають онуки.

Будемо відвертими, рівень податкової культури в Україні ще далекий від рівня країн Європи та світу в цілому. В розвине¬них країнах тіньова частка економіки не перевищує 5 відсотків ВВП. В Україні цей відсоток у кілька разів вищий. Думаю, що зі зростанням рівня податкової культури ми відповідно будемо спостерігати зростання рівня «прозорості» бізнесу.

Нам хочеться бачити свою державу заможною та процвітаючою. І коли кожен з нас зрозуміє, що саме від рівня його податкової свідомості залежить добробут країни, району, міста чи села - тоді ми досягнемо своєї мети.

Але деякі речі можна пояснити. Низький рівень податкової культури вітчизняних платників податків пов'язаний з високою об'ємністю та, іноді, нестабільністю українського законодавства, його частковою незрозумілістю та суперечністю. Часто правопорушення у сфері оподаткування є причиною не навмисних мотивів, а недостатньою поінформованістю про зміни в законодавстві або невмінням його застосувати. Ми, розуміючи це, постійно працюємо у цьому напрямі. Асоціація сприяє безперервному ознайомленню з новими змінами в законодавстві для швидкого реагування платником на них. Під час наших семінарів ми маємо змогу безпосередньо від платника податків дізнатись про його проблеми та спільно знайти їх розв'язання.

Але хочу підкреслити те, що податкова культура це не лише ставлення платників податків до своїх обов'язків щодо сплати коштів у державну скарбницю, це також професійне і неупередже- не ставлення працівників фіскальних органів до суб'єктів оподаткування.

Тому що в основі податкової культури лежить взаємовідповідальність. Саме цей принцип ми намагаємось закласти в основу відносин податкової та її органів із підприємцем.

АППУ виступила цього року з ініціативою провести рейтинг «Сумлінні платники податків» і з успіхом зреалізувала проект. Яку мету перед собою ставили та чи виправдались Ваші очікування?

Мета Рейтингу є абсолютно зрозумілою - це сприяння громадському визнанню ролі сумлінних платників податків, популяризація чесного ведення бізнесу, моральне стимулювання до чесної сплати податків.

Але, у першу чергу, ми хотіли висловити подяку усім платникам податків, які в умовах фінансово-економічної кризи добросовісно виконували свої зобов'язання перед державою. Сподіваюсь, що Рейтинг впливатиме на формування належного рівня податкової культури та підвищить відкритість у партнерських відносинах між контролюючими органа¬ми та платниками податків.

Без зайвих перебільшень скажу, що Рейтинг одержав загальнодержавну популярність. До Вищої Рейтингової комісії надійшло близько 900 заявок від українських підприємств, з яких 224 - одержали перемогу за результатами І туру. Переможцями Рейтингу на Всеукраїнському рівні стали 54 підприємства із 21 регіону України. Найбільшу зацікавленість до участі у Рейтингу висловили представники аграрного сектору, сфери будівництва та мас- медіа.

Таким чином, закладаючи традицію авторитетного та шанобливого ставлення до платника податків, можемо говорити, що Рейтинг виконує певну суспільну місію - сприяє створенню сприятливих умов для роз розвитку підприємництва в Україні.

А щоб відповісти чи виправдались наші очікування, потрібно поглянути у майбутнє на років 5-10. Це наша довгострокова мета. Ми, звичайно, віримо у те, що зміни настануть дуже швидко, що відносини податківця і платника податків будуть прозорими і паритетними, що зросте рівень добровільної спла¬ти податків, що відсоток «тіньової» економіки скоротиться хоча б удвічі.

Але, щоб бачити наше майбутнє таким, упевнено робимо відповідні кроки вже сьогодні. Наш Рейтинг - це саме той інструмент, який спонукає підприємця бути чесним перед держа¬вою, вимагаючи тим самим і представників влади з такою ж повагою і відкритістю ставитись до нього.

P.S. До ідеї започатку - вання та щорічного проведення такого важливого для суспільства конкурсу, як наш Рейтинг «Сумлінні платники податків», з великою зацікавленістю поставився навіть Прези¬дент України. Переможцям Рейтингу він спрямував офіційне послання та доручив зачитати його першому заступнику своєї Адміністрації  І.Акимовій на відкритті конкурсу. Також на відкритті конкурсу виступив з привітанням від світової спільноти Бьорн Таррас-Вальберг, засновник, почесний Президент, Генеральний секретар Всесвітньої асоціації платників податків.

 
Яндекс.Метрика