СОБЫТИЯ & ФАКТЫ

Звернення до Голови Херсонської обласної державної адміністрації

Шановний Юрію Веніаміновичу!

Активна дискусія про щастя на Херсонщині привернула і нашу увагу.

Ми – представники різних професій, об’єднаних любов’ю до історії нашого краю і щасливі тим, що маємо змогу щоденно долучатися до неї через архівні документи.

Державний архів області – єдина скарбниця документальної спадщини херсонців. Оберігають її справжні патріоти, люди рідкісної професії – архівісти, які плекають свій фах протягом не одного і не двох років. Стати досвідченим, обізнаним в архівній справі може один з сотні. Саме такі люди працюють в нашому архіві. І саме таким людям ми завдячуємо збереженню документів, створених починаючи з ХVIII століття.

 
Ніяких довідок за гроші: у медичних закладах Херсонщини готуються до змін

Міністерство охорони здоров’я України готує для працівників лікарень та суспільства чергові зміни. Так, планують відмовитися від застарілих медичних довідок та медичних документів, що несуть в собі корупційну складову.

Аби зробити документи зручними як для фахівців, так і для пацієнтів, міністерство оголосило тиждень пропозицій. На електронну почту очікуються пропозиції медичної спільноти і громадян, щодо дерегуляції та скасування застарілої медичної документації.

За словами міністра охорони здоров’я України Зоряни Скалецької, медична документація має відповідати стандартам країн Європейського Союзу. Українці мають відмовитися від бюрократичних документів і довідок. Особливо від тих, які обросли корупційними схемами. У першу чергу скасують довідки і документи, які гальмують ефективну роботу охорони здоров’я.

Нагадаємо, сьогодні у Херсоні відбудеться нарада з народними депутатами України. Під час наради обговорять розвиток медицина в області та подальші дії.

 
Чи отримає Херсон 50 нових тролейбусів по кредиту ЄБРР?

Пеpеговоpи з ЄБPP пpо кpедит нa купівлю 50 нових тpолейбуcів – нa фінішній пpямій.

У веpеcні кpедитний комітет погодив виділення 10 мільйонів євpо позики і півтоpa мільйонa як гpaнт нa модеpнізaцію контaктної меpежі, депо тa тягових підcтaнцій. Тепеp cлово зa депутaтaми.

VTVPlus

 
Президент Зеленський про інвестиції в Херсонщину і подачу води до Криму

“Водне” питання явно не дає спокою керівництву анексованого Криму та московським кураторам поставленої ними ж влади півострова. Саме тому час від часу на різних рівнях виникає питання, чи можливо відновити постачання води Північно-Кримським каналом, який “переріразає” частину Херсонщини і живить поля аграріїв, а задвижка від нього знаходиться на околиці Таврійська.

Ось і на вчорашньому президентському прес-марафоні пролунало таке запитання.

Президент України Володимир Зеленський заперечив подачу води до окупованого Криму Північно-Кримським каналом.

 
Коштів, виділених Херсонською міськрадою на освіту, не вистачає навіть на «латання дірок»

Про це йдеться в зверненні Управління освіти Херсонської міської ради до міського голови та депутатів міської ради.

Управління освіти, спираючись на запити надані керівниками навчальних закладів, знову звертається до міського голови та депутатів міської ради з проханням виділити кошти для здійснення ремонтних робіт, закупівлі довгострокового обладнання та придбання твердого палива освітнім закладам міста.

 
Сегодня глава ХОГА Юрий Гусев встретится с представителями СНБО Украины в рамках программы "Диалог про Украину"

Сегодня, 10 октября в 17:00 во Дворце молодежи и студентов (бывший ДКТ) состоится встреча главы Херсонской облгосадминистрации с представителями СНБО Украины и гражданскими активистами, которые выступают против капитуляции.

Приглашают всех жителей Херсона обсудить планы по урегулированию конфликта на Донбассе, рассмотреть какие шаги нужно предпринимать, чтобы поскорее закончить войну и как поступать с "Формулой Штайнмайера".

В диалоге примет участие заместитель представителя МИДа Украины Василий Бондарь, заместитель СНБО Украины - Сергей Кривонос, а также глава обладминистрации Юрий Гусев.

 
Адвоката Семенчева привозили не на моей машине, - Шабуняев об обыске в Херсоне

Адвоката Семенчева привозили не на моей машине, - Шабуняев об обыске в Херсоне

Мы сообщали, что по информации депутата горсовета Херсона Виталия Богданова, 9 октября правоохранители из Киева проводят обыск в доме председателя Антоновского поссовета Игоря Семенчева.

Также Богданов сообщил, что «адвоката «привезли на белой Шкоде 9994». По его словам, работники прокуратуры говорят, что «это машина Шабуняева» (зама прокурора области)».

Сегодня в редакцию обратился Сергей Николаевич Шабуняев.

 
Херсонский нефтеперевалочный комплекс олигарха Курченко никто не купил: будет дешеветь

Аукцион по продаже государственной исполнительной службой Министерства юстиции Херсонского нефтеперевалочного комплекса (ХНП), выставленного на торги в рамках исполнительного производства в счет погашения кредита Нацбанка «Реал Банку», завершился безрезультатно из-за отсутствия покупателей.

Торги отменили, так как нет заявок с оплаченным гарантийным взносом. Начальная цена реализации составляла 201,5 млн гривен. После этого цена упадет вниз..

Напомним, что действия АРМА по передаче Херсонского нефтеперевалочного комплекса неизвестной фирме «Вествайт Трейд» из орбиты олигарха Игоря Коломойского оспорят в суде.

 
Бюджетная сессия Херсонского горсовета: как депутаты перераспределят 48 миллионов гривен

Владимир Миколаенко назначил дату проведения внеочередной бюджетной сессии горсовета. По крайней мере, об этом сообщает в соцсетях депутат Виталий Богданов. Пройдет внеочередное заседание 8 октября. В этот же день должно состояться продолжение очередного пленарного заседания сессии, которое началось 27 сентября.

 
Турецкая Hareket приступила к сборке ветрогенераторов в Херсонской области Украины

Турецкая транспортно-инжиниринговая компания Hareket приступила к сборке ветрогенераторов в Херсонской области Украины.

Как сообщил агентству «Анадолу» генеральный директор ООО Hareket Энгин Кузуджу, транспортировка элементов ветрогенераторов и монтажные работы ведутся в рамках проекта, реализуемого турецкой группой компаний Nordex.

По его словам, Nordex в соответствии с проектом установит в Херсонской области 64 ветрогенератора.

 
Мовний закон вступив в силу, але мовну проблему в країні він не вирішив
19.07.2019 10:13

16 липня Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» вступив в силу. Проте частина громадян вважає, що він не повністю відповідає всім конвенціям із захисту прав людини. Серед них є етнічні росіяни, що проживають в Україні, представники інших національностей, які спілкуються російською мовою і навіть російськомовні українці, яких в країні кілька мільйонів. Їх лякає те, що Законом передбачено поступове впровадження покарання за використання не української мови.

Свою стурбованість з цього приводу висловила Організація Об'єднаних Націй. Управління Верховного комісара ООН з прав людини настійно рекомендувало оперативно розробити закон про права національних меншин. Як заявив заступник генерального секретаря ООН з політичних питань Розмарі Ді Карло: «Необхідно «без зволікань» знайти баланс між статусом державної мови і правами нацменшин».

Тепер своє слово має сказати Президент Володимир Зеленський, який ще до вступу на посаду пообіцяв ретельно проаналізувати прийнятий парламентом закон про українську мову на предмет дотримання конституційних прав та інтересів всіх громадян України. Бо дехто вважає, що закон має на меті позбавити Україну від російської мови.

Чи можливо це, практично? Однозначно відповісти на це питання складно, хоча, теоретично, в нашій країні можливо все. Вирішуючи мовну проблему ми орієнтуємося на сусідню мономовну Польщу, яка теж колись входила до складу Російської імперії і у якій проблем з російською мовою не було ніколи. Але це помиковий шлях тому, що у Польщі ніколи не було свого «південного сходу з містами-мільйонниками». Його наявність в Україні є серйозною перешкодою для того, щоб остаточно позбутися російської мови.

У цьому масштабному регіоні (і за кількістю населення, і за розмірами території), в недавньому минулому одному з найбільш економічно розвинених не тільки в нашій країні, але і у всьому Радянському Союзі, люди «споконвіку» спілкувалися і українською, і російською мовами, якими вони, до речі, і сьогодні володіють непогано. І, тим не менш, подобається це комусь чи ні, але поки південь та схід залишається регіонами ... російськомовними. І скільки це «поки» триватиме, невідомо нікому.

Пояснюється це просто. По-перше, відсоток етнічних росіян тут завжди був достатньо високим; по-друге, економіка регіону була тісно пов'язана з економікою Росією, вплив якої тут відчувається постійно; по-третє, російська мова, маючи статус міжнародної мови, більш поширена в світі, ніж українська; і, в-четверте, тривала війна на Донбасі, незалежно від того, вважають її громадянською чи ні, суттєво посилила в регіоні антиукраїнські настрої. І це гірка правда.

Процентне співвідношення між російською та українською мовами в областях південного сходу неоднозначне, але воно, на жаль, явно не на користь державної мови. В середньому, приблизно, це 60% на 40%. А в Криму, на Донбасі, в Харкові і Одесі ця різниця ще відчутніша (відповідно: 90% на 10%, 80% на 20%, і 65% на 35%).

Ці цифри подобаються не всім, але вони свідчать про те, що, незважаючи на всі зусилля центральної влади і, в першу чергу, президентів Віктора Ющенка і Петра Порошенка, мовна ситуація в країні лишається складною. І, в першу чергу, тому, що існуюча в країні двомовність - це історична реальність.

З середини XVII століття схід сучасної України (Малоросії) став частиною Російської імперії, в якій завжди домінувала російська мова. Пізніше до імперії було приєднано північне Причорномор'я, відвойоване у Туреччини. Що стосується західних регіонів України, то вони тривалий час перебували у складі Польщі та Австро-Угорщини, де основними були польська та німецька мови, які істотно вплинули на мову українців, які там мешкали переважно в сільській місцевості. Навіть у Львові у 1939 році проживало не більше 5% українців, решта 95% - були поляки та євреї.

Все це суттєво вплинуло на формування менталітету населення західних регіонів, де, майже, не було промислових підприємств. На сході України значна частина людей мешкала в містах, де розвивалась промисловість.

Ці відмінності між регіонами збереглися і зараз. Захід залишився, переважно, аграрним. Схід - індустріальним (Харків, Дніпро, Донецьк, Луганськ, Запоріжжя), дещо меншим - південь (Одеса, Миколаїв, Херсон).

Різниця між ними проявилася , навіть, у всіх, без винятку, виборчих кампаніях, що проводилися в нашій країні за всі роки її незалежності. Практично, завжди погляди виборців в цих регіонах ніколи не співпадали і були діаметрально протилежними і на президентських , і на парламентських виборах. Винятком стали тільки президентські вибори -2019, коли країна об'єдналася, щоб змістити Петра Порошенко.

Не випадково, в суспільстві виник абсолютно фальшивий в міф про те, що російськомовні громадяни України - потенційні зрадники інтересів країни. Деякі навіть вважають їх «п'ятою колоною», потенційно небезпечною для української державності. І це серйозна помилка, яка ніяк не сприяє згуртуванню українського суспільства бо ця частина населення країни, навіть без Криму, становить кілька мільйонів.

З січня 2006 року в Україні вступила в дію Європейська Хартія регіональних мов або мов меншин. А в 2010 році Комітет Міністрів Ради Європи опублікував рекомендації з мовної політики в Україні. Там чітко сказано, що «мовний ландшафт України унікальний, так як мовою, яка не є державною (російською) говорить більша частина населення. включаючи людей, які належать до інших національних меншин ».

Цілком зрозуміло, що Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», прийнятий під завісу обридлого всім правління Петра Порошенка, був зустрінутий на південному сході країни без особливого ентузіазму. У багатьох він отримавнегативну оцінку за те, що зіштовхує Україну не тільки з Росією, але і з іншими сусідніми країнами (Угорщиною, Румунією, Польщею). І найголовніший, стратегічний прорахунок полягає в тому, що Закон ставить хрест на рішення проблем, пов'язаних з поверненням Донбасу та Криму.

Традиційно в західних регіонах нашої країни завжди була домінуючою українська мова, а в південно-східних більщ поширеню є російська. Так розпорядилася історія. І всі спроби її позбутися будуть постійно сприяти сепаратистським настроям.

Здавалося б втрата майже шести мільйонів населення Криму, Донецька і Луганська (хочеться вірити, що тимчасова) повинна була чомусь навчити наших політиків, так само, як і сумний досвід радянської влади щодо примусової «русифікації» України.

Силове вирішення мовної проблеми в Україні явно контрастує з політикою цивілізованих країн світу, в яких спокійно функціонують дві і більше державних мов (Ірландія, Бельгія, Іспанія, Фінляндія, Швейцарія, Канада). Ці країни свідомо пішли на двомовність, щоб зберегти консолідовану єдність суспільства.

На жаль, чимало українських політиків досі не зрозуміли цих прописних істин. Вони продовжують робити все можливе, щоб навіть не дати областям право на місцевому рівні вводити другу регіональну мову. А без цього нам буде важко позбутися непорозумінь і конфліктів, пов'язаних з мовними проблемами. І, в підсумку, це може зашкодити Україні стати повноправним членом Європейського Союзу, в якому не має аналогів Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Юрій Анісімов,
Заслужений журналіст України

 
Яндекс.Метрика